Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
MalatináHľadať
 
 

Interreg PL-SK TVK

 Vedúci partner:               Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia"

(www.procarpathia.pl)

 Partneri:                             1. Detská organizácia Fénix, o.z. Územná organizácia Snina (www.do-fenix.sk)

2. Województwo Podkarpackie (www.podkarpackie.pl)

3. Regionálna rozvojová agentúra Svidník (www.rrasvidnik.sk)

4. Województwo Małopolskie (www.malopolska.pl)

5. Związek Podhalan w Polsce (www.zwiazek-podhalan.com)

6. Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER

    (www.deltapartner.org.pl)

7. Obec Oravská Polhora (www.oravskapolhora.sk)

8. Obec Malatiná (www.obecmalatina.sk)

9. Obec Zázrivá (www.zazriva.com)

 Opis projektu:                  Koncepcia Trasy valašskej kultúry sa zrodila na začiatku terajšieho storočia vo Vidieckom kultúrnom stredisku v Ochotnicy Górnej, s podporou miestneho odboru Zväzku Podhalan a akademických kruhov krakovských škôl. Po prvýkrát sa zmaterializovala v podobe popisu, máp, priestorových riešení a následných vedeckých publikácií v rokoch 2007 – 2008. Tento projekt je však rozšírením územia aktivít na región celých Karpát v Poľsku a na Slovensku. Cieľom koncepcie je zvýšiť úroveň využitia potenciálu poľsko-slovenského pohraničia s pomocou dedičstva valašskej kultúry. Stanovený cieľ bude naplnený vytýčením trasy kultúrnej turistiky, a to v rovnováhe s prírodným bohatstvom – kultúrne dedičstvo valašských osadníkov, jedných z „otcov Európy”, vkladateľov a emisárov kultúry hôr, ktorá umožnila obhospodarovanie Karpát od čias stredoveku. Súbežne s tvorbou trasy budú vykonávané aktivity v rámci Karpatskej univerzity – popularizujúce valašskú kultúru a jej význam pre miestne komunity. Doplnením aktivít budú stretnutia na valašskej trase – akcie plniace edukačno-propagačnú úlohu, zvyšujúce úroveň využitia lokálneho dedičstva. Poslaním koncepcie je sublimácia karpatskej turistiky, budovanie a propagovanie udržateľnej turistiky, založenej na humanitárnych a ekologických vzoroch, ktorá bude nástrojom aktívnej ochrany prírodných a kultúrnych zdrojov Karpát, nie ich bezohľadnej exploatácie. Zároveň je to cesta k obohateniu a zvýšeniu rozmanitosti ponuky turistických služieb v karpatských gminách, založený na ich vlastnom často málo využívanom kapitáli ľudských zdrojov a krajiny. Metódou realizácie koncepcie je indukcia – budovanie dobrej praxe zdola, realizácia skutočných, úspechom ovenčených, malých, avšak početných zámerov, podnecujúcich k nasledovaniu. Znamená to tvorbu trasy od malých úsekov; ich spájanie do väčších celkov a súborov.

 

Ciele projektu:                 Hlavným cieľom projektu je zvýšenie úrovne využitia potenciálu poľsko-slovenského pohraničia vďaka dedičstvu valašskej kultúry. Špecifickými cieľmi sú:

 

  • Zvýšenie poznania potenciálu pohraničia cez popularizáciu pastierskej kultúry
  • Rekonštrukcia tradícií spojených s valašskou kultúrou a pastierstvom
  • Vytvorenie integrovaného turistického produktu spojeného s valašskou kultúrou

Obdobie realizácie:       01. 04. 2017 – 30. 10. 2018

 

Hodnota projektu:         1.849.179,11 EUR

 

Program:                            Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020

 

Spolufinancovanie EÚ: 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja

 

___________________________________________________________________________________________

 

 

Obec Malatiná je jedným z partnerov projektu. V rámci projektu bude v obci vybudovaná „bačovská koliba“, ktorá bude architektonicky postavená tak, aby čo najvernejšie kopírovala pôvodné koliby z minulosti. V objekte koliby následne vznikne expozícia valašského riadu a vecí súvisiacich s bačovstvom, spracovaním ovčieho mlieka a výrobou výrobkov z neho (expozícia salašníckeho riadu a iného vybavenia, ktoré boli používané v minulosti na salašoch, ako napr. kotol na odváranie žinčice, gelety, črpáky, hrudienky na syr, kroj baču či kroj valacha). Súčasťou projektu bude aj vybudovanie „pajty“, drevenej stavby na ustajnenie oviec počas nepriaznivých poveternostných podmienok. Pajta bude architektonicky postavená tak, aby čo najvernejšie kopírovala pôvodnú pajtu, ktorá bola postavená v 50. rokoch 20. storočia. Objekt pajty bude následne centrom prezentácie pasenia oviec a bačovstva. V rámci projektu bude zrealizovaných aj niekoľko podujatí, ako výstava fotografií bačovstva z Malatinej, ukážky pasenia oviec, spracovania ovčieho mlieka, odvárania žinčice, strihania a dojenia oviec, či zrealizovanie workshopu ručnej výroby tradičných malatinských kobercov.

  

 

Tento projekt je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.


 

Súhlas GDPR súvisiaci so zverejňovaním fotogarafií

Vážená verejnosť, návštevníci podujatia, prevádzkovateľ – Obec Malatiná, so sídlom Malatiná 148, Malatiná, 02601, IČO: 00314641 si Vás dovoľuje informovať,

Obecné pohrebisko

Mapový portál

Spoločný program RO OP

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka