Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
MalatináHľadať
 
 

Všeobecne

Monografia obce

Kraj Žilinský Okres Dolný Kubín Región Dolná Orava

Poloha: N 49,1852236° s. š.- E 19,4319546° v. d.

Nadmorská výška: 803 m n.m.

Rozloha: 19,141 km²

Počet obyvateľov: 825 (16.8.2018)

Hustota obyvateľstva: 43 obyvateľov / km²

Štatistická územná jednotka: 509825 EČV: DK

Prvá písomná zmienka je z roku 1313.
História: Obec vznikla začiatkom 14. storočia na ceste z Liptova do Oravy. Pôvodne bola poddanskou obcou liptovského Starého hradu, potom časť patrila Kubínyiovcom, Szentannayovcom, Bobrovníckovcom a Dobákovcom a valaská časť Oravskému panstvu. Obec spustla za kuruckých vojen a v tzv. "zamrznutých rokoch". Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. Začiatkom 19. storočia sa tu krátko ťažila železná ruda. Za 1. ČSR obyvatelia odchádzali za prácou mimo obce. V rokoch 1944 a 1945 operovali v jej chotári silné partizánske skupiny.
Významní rodáci, osobnosti pôsobiace v obci: kňaz - Andrej Kopilec
Významné pamiatky: rímskokatolícky klasicistický kostol z roku 1804
Pravidelné udalosti:  január - reprezentačný ples obce, február - zimný prechod malatinským chotárom,  marec - stolnotenisový turnaj o pohár starostu obce Malatiná,  júl - Bačovské dni (festival valašskej kultúry), august - Malatinský kotlík (súťaž vo varení kotlíkového gulášu)
Partnerské mestá/obce v zahraničí a v SR: Lubień (Poľsko)
Obecné zastupiteľstvo 2018 - 2022: Jozef Smoleň - zástupca starostu, Albín Paluga, Ján Kopilec, Ing. Ľubomír Paluga, Roman Škvarka, Jozef Kramár, Bc. Jarmila Peldová
Účtovník, administratívny pracovník, hlavný kontrolór: Veronika Klocháňová, Eva Hubčíková, Ing. Peter Slušňák
Zaujímavosti, cestovný ruch: prírodný amfiteáter na Skalke (s bačovskou kolibou), Pajta na Rovniach (drevená bačovská stavba)
Infraštruktúra: verejný vodovod, rozvodná sieť plynu
Spolky, združenia a iné organizácie, ktoré v obci pôsobia: Klub slovenských turistov Pajta Malatiná, Dobrovoľný hasičský zbor, Poľovné združenie, folklórne súbory, Jednota dôchodcov)
Občianska vybavenosť obce: ZŠ s MŠ Malatiná, poštové stredisko Malatiná, predajňa COOP Jednota, pohostinstvo, futbalové ihrisko, prírodný amfiteáter
Publikácie o obci: vydaná v roku 2005, vydaná v roku 2013
 


 

Súčasná ponuka kultúrneho, prírodného dedičstva a turistických možností

  Obec Malatiná patrí do okresu Dolný Kubín, Žilinský kraj. Je súčasťou historického regiónu Oravy. Svojou polohou je horskou obcou s dominantým vrchom Choč, ktorého silueta je pre obyvateľov dolnej Oravy srdcovou záležitosťou. Obec Malatiná bola stále známa chovom oviec a v jej katastri bolo v minulosti viacero salašov.  Počet salašov sa začal znižovať v 80-tych rokoch 20 storočia, keď v obci vznikla veľká ovčia farma, v ktorej sa chovalo niekoľko tisíc oviec. Dnes sa ovčiarstvo a valašská kultúra udržuje v obci hlavne oraganizovaním Bačovských dní. Tento medzinárodný festival valašskej kultúry sa koná pravidelne, každoročne v mesiaci júl. Prezentujú sa na ňom okrem folklóru s valašskou a bačovskou tématikou aj typicky bačovské aktivity ako verejná ochutnávka výrobkov z ovčieho mlieka (syr hrudkový, syr údený, oštiepok, žinčica), súťaž v plieskaní bičom, miss ovečka, jarmok ľudových remesiel, prezentácia ručne tkaných kobercov, výstavy a pod.

   Medzi významné prírodné hodnoty územia patrí Sestrčská dolina, ktorá patrila v minulosti k veľmi dôležitým dopravným prechodom z Poľska cez Slovensko na juh. Obec je známou hubárskou oblasťou a v lete je veľmi využívaná turistami a cykloturistami, keďže je v okolí obce pomerne veľa značených cyklotrás. Katastrom obce je značená aj cyklocesta okolo Tatier, ktorá sa postupne buduje a vedie cez poľské ako aj slovenské územie v okolí Tatier v celkovej dĺžke cez 200 km. Pre peších turistov sú veľmi atraktívne Kvačianska a Prosiecka dolina, ktoré patria medzi najkrajšie na Slovensku. V zimnom období je kataster obce, jeho grúne a hole využívané športovcami a turistami praktizujúci bežecké lyžovanie. Vrch Choč, ako dominanta hranice Oravy a Liptova s výškou 1611 metrov je výrazným lákadlom turistov nielen v lete ale celoročne s veľkou návštevnosťou. Na úpätiach Chočských vrchov sa už od dávnej minulosti pásli ovce a rozvíjalo ovčiarstvo. Aj vďaka tomu sa v tejto oblasti vyskytovalo a dodnes vyskytuje množstvo endemitov. V blízkom regióne je veľkým turistickým lákadlom vodná nádrž Liptovská Mara, Oravský hrad ako najnavštevovanejší hrad na Slovensku či prírodné termálne liečivé pramene na Lúčkach, v Bešeňovej či pri Liptovskom Mikuláši (Tatralandia).


 

Súhlas GDPR súvisiaci so zverejňovaním fotogarafií

Vážená verejnosť, návštevníci podujatia, prevádzkovateľ – Obec Malatiná, so sídlom Malatiná 148, Malatiná, 02601, IČO: 00314641 si Vás dovoľuje informovať,

Obecné pohrebisko

Mapový portál

Spoločný program RO OP

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka