Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
MalatináHľadať
 
 

Zaujímavosti v obci

Filmy natáčané v obci Malatiná

V obci Malatiná a v jej okolí sa natáčalo viacero celovečerných filmov.

Prvým, zároveň aj najdlhšie v obci a jej okolí natáčaným a aj najznámejším filmom je Film Tri gaštanové kone. Režisér Ivan Balaďa ním sfilmoval román s rovnomenným  názvom Tri gaštanové kone od Margity Figuli, rodáčky z neďalekého Vyšného Kubína. V roku 1966 si obec Malatinú vybrali filmári aj preto, že v okolí obce sú pekné scenérie pre filmovanie, nehovoriac o vtedajších pekných tradičných dreveniciach. Obec Malatiná je zároveň v blízkosti obce Vyšný Kubín - rodiska autorky diela. Celý film sa točil prakticky v Malatinej a jej okolí. Filmári hojne využívali aj Malatinskú drevenicu, niekdajšiu školu a krčmu. Dnes je súčasťou múzea oravskej dediny v Zuberci a slúži pre potreby múzea. Pre návštevníkov nie je prístupná.  Podobne sa vo filme objavilo aj miestne obyvateľstvo v malých  filmových roliach. Krčmára hral Valentín Slušňák a Filip Kramár mal postavu rozprávača. Mnohí Malatinci sa vo filme spoznávajú dodnes, lebo vo filme účinkovali ako komparz, alebo sa ocitli v scénach bez slov, kde autor približoval život človeka na dedine. Ako spomínajú pamätníci natáčania, tak dedina bola v čase natáčania hore nohami. Mladý Michal Dočolomanský a Juraj Kukura boli vychádzajúce filmové hviezdy. Keď sa aj dnes film Tri gaštanové kone premieta v televízii, tak to staršia generácia celý čas len spomína a komentuje a vysvetľuje mladším rodinným príslušníkom, že táto scéna sa natáčala tam, tento záber bol z Malcova a v tejto scéne bol ten či onen. Dokonca filmári chceli do filmu natočiť aj svadbu manželov Hubčíkových. Mária a Ladislav totiž bývali v lokalite, kde sa film natáčal. Filmári však chceli, aby boli všetci svadobníci v krojoch. „V lete bolo inej roboty, aj na poli, a nie kroje zháňať, a tak z toho zišlo“ spomínajú Hubčíkoví.

Režisér Ivan Blaďa využil krásnu oravskú prírodu aj v roku 1986 a to pri natáčaní filmu Biela voči oblohe. Aj v Malatinej sa natáčali viaceré scény v ktorých spoznávame Malatinú a taktiež našich spoluobčanov.  Či Gizela Palugová, manželia Klocháňovi..... Tento trojdielny televízny film  bol podobne ako Tri gaštanové kone na motívy literárnej predlohy od Margity Figuli ("Mladosť").

Na polceste z obce Malatiná, poľnou cestou smerom na východ, na Veľké Borové sa nachádza lokalita Grúň.  Práve v tejto lokalite sa nachádza drevená stavba, známa ako Pajta. V minulosti v nej bačovia skrývali ovce pred nepriaznivým počasím a to hlavne na neskorú jeseň alebo skorú jar, kedy sa stávalo, že napadol sneh aj v mesiacoch, kedy zvyčajne nesneží. Ovce nemali čo žrať a tak sa museli zduriť opäť do dediny. Práve preto si Malatinci postavili túto drevenú stavbu. Do nej sa v takýchto nepriazniach počasia ovce z okolia Grúňa zahnali a seno im gazdovia na saniach doviezli z dediny.

Známa televízna rozprávka od Juraja Jakubiska, Perinbaba sa tiež spája s našou obcou. V roku 1985 sa práve v Pajte a jej okolí nahrávali scény do filmu.

Najmladším filmom, natáčaným v katastri obce Malatiná bol historicko-koprodukčný film s rozprávkovými prvkami, režiséra  Václava Vorlíčka, Sokoliar Tomáš. V tomto filme občania obce nehrali, no o to viac režisér využíval vo svojich scénach miestnu scenériu, a výsledné zábery zachytávajú a divákovi predstavujú krásny chotár Malatinej. Obydlie, v ktorom žil hlavný hrdina, predstavovala práve naša stará známa Pajta. Film bol natáčaný v roku 1998 a premiéra bola na jar roku 2000. 

V obci sa nahrali aj scény do filmov Ežo a Gábor Vlkolinský s Michalom Dočolomanským (na miestnom cintoríne),  či scéna do prvej časti filmu, Móric Beňovský, s Adamovičom, kde hral malú rolu Milan Tomlák. 


 

Súhlas GDPR súvisiaci so zverejňovaním fotogarafií

Vážená verejnosť, návštevníci podujatia, prevádzkovateľ – Obec Malatiná, so sídlom Malatiná 148, Malatiná, 02601, IČO: 00314641 si Vás dovoľuje informovať,

Obecné pohrebisko

Mapový portál

Spoločný program RO OP

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka